Dlaczego warto wybrać Mazury na urlop?

Dlaczego warto wybrać Mazury na urlop?

Niektórzy wciąż zastanawiają się, czy urlop spędzony w Polsce może okazać się atrakcyjny i sprawić, że piękne wspomnienia z wyjazdu nie znikną przez długie lata. Pierwszym wyborem podczas decydowania o kierunku wyprawy w Polskę są zazwyczaj plaże Bałtyku, ewentualnie góry. Tymczasem warto pamiętać, że kraju nad Wisłą można spędzić niezapomniane wakacje również w innych rejonach, a najciekawszym wydają się Mazury.

Prawdziwy cud natury

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich stanowi atrakcję na skalę światową. Nie bez powodu została wielokrotnie doceniona w międzynarodowych konkursach, w tym w prestiżowym, ogólnoświatowym głosowaniu na siedem nowych cudów świata. Co prawda Mazury nie zostały ostatecznie zaliczone do czołowej siódemki, ale weszły do ścisłego finału, konkurując z takimi atrakcjami jak Amazonka, czy Góra Stołowa w Kapsztadzie. 
Na Mazurach odnaleźć można wielkie, rozległe jeziora – w tym największe w Polsce Jezioro Śniardwy. Jednak również setki mniejszych, urokliwych i mniej obleganych przez turystów jezior wartych jest odwiedzenia. W sumie ok. 2600 jezior zlokalizowanych w tym regionie może przyprawić o zawrót głowy zarówno zapalonych żeglarzy, jak i turystów spragnionych błogich wakacji nad brzegiem pięknego jeziora.

Nie tylko jeziora

Mazury, jako Kraina Tysiąca Jezior kojarzą się przede wszystkim z jeziorami. Jest to jednak region, który przyciąga turytów z wielu rozmaitych powodów. Wspaniałe, przydrożne aleje drzew, piękne lasy, cudowne rzeki i strumyki, ale też wiele pałaców i dworów. W dawnych czasach region ten obfitował w spotkania kulturalne europejskich elit, które uwielbiały spędzać czas wśród jezior, w otoczeniu parkowych alejek i we wnętrzach reprezentacyjnych dworów. Niestety II wojna świata pozostawiła po sobie zgliszcza również w rejonie Mazur. Wiele pięknych rezydencji, którym udało się przetrwać wojenną zawieruchę zostało przekształconych na PGR-y lub magazyny, wykorzystywane przez rolników. Nadal jednak znaleźć można na Mazurach wspaniałe rezydencje, które przypominają dawne czasy i pozwalają poczuć dawnego ducha tego regionu.

Kulturalna stolica Polski 

Na Mazurach wiele atrakcji zapewnić mogą między innymi cyklicznie organizowane w regionie imprezy i wydarzenia kulturalne. Międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie to wydarzenie na skalę światową, które rokrocznie przyciąga do miasta miłośników tego stylu muzycznego i dobrej zabawy. Mazurskie Spotkania Kabaretowe to z kolei świetny pomysł na wieczorną rozrywkę, gwarantującą poprawę humoru wszystkim uczestnikom wydarzenia.
Mazurskie Zawody Balonowe i Festiwal Ognia i Wody w Ełku to moc różnorodnych atrakcji, które rzadko spotykamy w innych miejscach. Szanty w Giżycku również pozwolą poczuć wyjątkowy klimat Mazur na własnej skórze i zadbać o oryginalne wspomnienia z wakacji. 

Urlop spędzony na Mazurach można zorganizować na wiele różnych sposobów. Aktywny wypoczynek – żeglowanie, jazda na rowerach, jogging w pięknym naturalnym otoczeniu jezior i lasów pozwoli zadbać o kondycję i oderwać się od codzienności. Wieczór pełen atrakcji kulturalnych, a może zabiegi relaksacyjne pomagające odprężyć się fizycznie i psychicznie? Na Mazurach każdy znajdzie coś dla siebie, a z wyjazdu wróci bogatszy o nowe doświadczenia, wspomnienie wspaniałych miejsc i plany na przyszłe wakacje… Bo na Mazury chce się wracać! 

Artykuł powstał we współpracy z Hotel St. Bruno ****
Author Image
Redaktor