Dlaczego kurtki są tak ważne dla narciarzy?

Dlaczego kurtki są tak ważne dla narciarzy?

Uprawianie sportu jest wspaniałą formą spędzania wolnego czasu. Pamiętajmy jednak, że, aby było ono bezpieczne, powinniśmy zawsze być do niego dobrze przygotowani. Nie chodzi tylko o odpowiednie przeprowadzenie rozgrzewki, ale także o założenie odpowiedniej odzieży. Szczególnie ważne jest to przy takich sportach jak narciarstwo. Nasza garderoba nie chroni nas bowiem tylko przed zimnem, ale również oferuje swobodę ruchów i gwarantuje ochronę przed wieloma urazami.

Podstawowe cechy kurtek narciarskich

Jednym z najważniejszych elementów stroju każdego narciarza jest kurtka narciarska. Z racji faktu, iż znajduje ona zastosowanie w ekstremalnych warunkach, musi posiadać takie cechy jak:

  • wodoodporność
  • wysoka oddychalność
  • możliwość odpowiedniego dopasowania do ciała (dzięki pasom i ściągaczom)
  • skuteczna izolacja termiczna
  • wzmocnione szwy i suwaki oraz materiał
  • specjalne kieszenie na dodatki (np. gogle lub skipass).

Odpowiednio dobrana kurtka narciarska, dzięki wymienionym wyżej właściwościom, chroni nas przed takimi nieprzyjemnościami jak wychłodzenie, przemoknięcie czy “zagotowanie się” pod nieprzepuszczalną odzieżą. Ponadto, nie ogranicza naszej swobody ruchów, przez co jazda na nartach jest bezpieczna i przyjemna. Nie musimy również bać się o to, że pierwszy lepszy upadek spowoduje rozerwanie drogiego materiału.

męskie i damskie kurtki narciarskie

Jak dobrać odpowiednią kurtkę narciarską?

Z racji faktu, iż odzież narciarska musi jak najściślej przylegać do ciała, zalecane jest kupowanie produktów dedykowanych konkretnej płci. Kurtka narciarska męska może okazać się za szeroka dla wielu pań, nawet po zastosowaniu specjalnych ściągaczy. Chodzi bowiem o oczywiste różnice w budowie klatki piersiowej oraz talii. Rzecz jasna, z tych samych względów dla mężczyzn z tych samych powodów, dla panów niewłaściwa okaże się kurtka narciarska damska. Oprócz jasnych różnic w kroju ubrań, ważne są ponadto różnice kolorystyczne i stylistyczne. Dlatego panowie w damskich ubraniach raczej nie chodzą, choć, w przypadku narciarstwa, panie dosyć często zaopatrują się w męskie kurtki. Wszystko zależy od budowy ciała narciarki.

Odpowiedni ubiór to podstawa!

Kurtki narciarskie cechują się najwyższą jakością i zastosowaniem nowoczesnych materiałów. Jest to umotywowane koniecznością ochrony sportowca w trudnych warunkach. Dzięki temu osoba nosząca odzież tego typu jest zabezpieczona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i ryzykiem wystąpienia urazów mechanicznych spowodowanych niewłaściwą ochroną ciała.  Przedstawione argumenty pokazują zatem, że każdy narciarz powinien być wyposażony w dopasowaną i dobrze wykonaną kurtkę!

Author Image
Redaktor