Kraków historią stoi… ale nie tylko tą sprzed wieków. Miasto właściwie od zawsze przyciąga artystów. To tu tworzą i sprzedają swoje dzieła. Tutaj także znajdziemy wiele instytucji kultury, które wystawiają obrazy, rzeźby, instalacje powstałe w XX i XXI wieku.
Galeria na świeżym powietrzu
Z Krakowem są związane prace słynnego profesora Bronisława Chromego. Możemy je podziwiać w otoczeniu zieleni w parku Decjusza. Miejsce to wzięło swoją nazwę od sekretarza Zygmunta Augusta. Znajdziemy tam także renesansowy pałacyk.
Wracając jednak do tematu Chromego i Krakowa: pewnym hołdem rzeźbiarza dla jednego z kultowych miejsc na mapie byłej stolicy jest pomnik artystów piwnicy pod Baranami. Tworzy go ponad połowa setki… głów ludzi związanych przez lata z legendarną knajpą i kabaretem. W parku jest także pawilon, gdzie znajduje się więcej (od tych na dworze) dzieł. Otwierany jest on w sezonie letnim w weekendy.
Beksiński
W Nowej Hucie znajdziemy galerię mistrz malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Jest on powszechnie znany ze względu na swój styl. Mieszanka podniosłości, grozy, fantastyki, mroku i turpizmu przyciąga wielu miłośników. Pokaźna kolekcja, którą możemy podziwiać w Nowej Hucie, należy do Anny i Piotra Dmochowskich. Mają oni za cel propagować twórczość Beksińskiego. Tym co nadaje smaczku prowadzonej przez nich galerii, jest półmrok i emitowane przez głośniki dźwięki. Potęguje to tylko doznania płynące z obcowania z obrazami.
Na koniec największe – MOCAK
W 2011 roku utworzono w Krakowie Muzeum Sztuki Współczesnej. Warto tu zaglądać regularnie, ponieważ ideą placówki jest to, aby ona na swój sposób żyła. Część ekspozycji jest zmieniana i dobiera w korespondującą ze sobą całość. Jak prowadzący to argumentują? Na stronie internetowej czytamy: „W przypadku MOCAK-u ta cykliczność wynika z chęci stworzenia życia wokół dzieł, uruchomienia ich różnych interpretacji w zależności od kontekstu, w jakim się znajdują, i zainicjowania dialogu pomiędzy nimi”.
W MOCAKu prowadzone są także warsztaty dla osób dorosłych.
Kraków – nocleg
W stolicy województwa małopolskiego znajdziemy wiele obiektów, które warte są zobaczenia. Warto poświęcić nieco więcej czasu na poznanie bogatej oferty kulturalnej miasta. Podczas planowania wyjazdu, musimy wybrać miejsce na dobry nocleg w Krakowie. Czym się on charakteryzuje? Po pierwsze (skoro to tekst o sztuce i estetyce) – musi być dla nas choć minimalnie atrakcyjny audiowizualnie – a w uproszczeniu: być schludny, zadbany i nowoczesny. Nie bez znaczenia jest też cena, ponieważ łatwo znaleźć świetny hotel za sporą sumę pieniędzy.
W Draggo – hostelu w Krakowie znajdziemy nowoczesne wnętrza, dobre wyposażenie (wygodne łóżka, indywidualne łazienki dla każdego pokoju, WiFi, doki ładujące, Smart Tv, lampki noce i szafki) za przystępną cenę. Co warte podkreślenia – także lokalizacja jest atrakcyjna. Hostel w Krakowie znajduje się 2 minuty od rynku i 2 kilometry od dworca PKP/ autobusowego. Blisko są także przystanki, które obsługuje komunikacja miejska.
Hostel jest przyjazny i dla indywidualnych turystów, i dla grup zorganizowanych. Ci ostatni mogą liczyć na wsparcie koordynatora rezerwacji. To osoba, która pomaga zaplanować i zarezerwować wyjścia do instytucji kultury, punktów gastronomicznych. Może także zorganizować na naszą prośbę transport.