Jak jako przedsiębiorca usprawnić eksport i import towarów?

Jak jako przedsiębiorca usprawnić eksport i import towarów?

Optymalizacja procesów sprzedaży to coś, co pozwala oszczędzać zarówno czas, jak i środki. Żeby usprawnić eksport i import, powinieneś nawiązać stosowne współprace oraz korzystać z opłacalnych form opodatkowania.

Jak jako przedsiębiorca usprawnić eksport i import towarów?

Każdemu, kto zajmuje się eksportem i importem rozmaitych produktów, zależy na tym, by ten proces był prosty i szybki. Niestety ze względu na wieloetapowość tego procesu oraz zawiłości prawne, rzadko kiedy tak właśnie jest. Dowiedz się, co możesz zrobić jako przedsiębiorca, by nieco usprawnić czynności związane z transportem i dystrybucją swoich towarów.

Nawiąż odpowiednie współprace

Jednym z rozwiązań, które może pomóc znacznie usprawnić eksport i import, jest podjęcie współpracy z:

  • firmą spedycyjną – organizującą transport, przeładowywanie, a nawet umożliwiającą czasowe przechowywanie swoich produktów w specjalnych magazynach.
  • agencją celną – która pełni funkcję pośrednika podczas jakichkolwiek kontaktów z Urzędem Celnym. Żeby zweryfikować wiarygodność takiej firmy, należy sprawdzić, czy posiada ona pozwolenie AEO.

Obie te funkcje może pełnić Agencja Celna ALLcom, która jednocześnie zajmuje się spedycją krajową i zagraniczną. Zatrudnieni w niej specjaliści pomagają w odprawach celnych, przygotowują stosowne dokumenty, świadczą usługi magazynowe i transportowe.

Skorzystaj z najbardziej opłacalnych form opodatkowania

W przypadku sprzedaży wewnątrzwspólnotowej na terenie Unii Europejskiej warto zarejestrować się do właśnie takich transakcji, a wówczas stawka opodatkowania wyniesie 0%. Możesz też korzystać z uproszczonych rejestrów sprzedaży i procedur. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, trzeba zapoznać się z podstawowymi przepisami czy regułami handlowymi International Commercial Terms.

Jeżeli zajmujesz się dystrybucją produktów poza Unią Europejską, musisz uzyskać numer EORI i zarejestrować się w PUESC. Warto wiedzieć, że masz wówczas możliwość korzystania z Automatycznego Systemu Eksportu, który ułatwia dopełnianie wszelkich formalności – również w ich realizacji oczywiście może pomóc firma spedycyjna. Dzięki korzystaniu z dostępnych form pomocy można zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy!

Author Image
Redaktor