Polska bandera – dlaczego warto ją mieć

Polska bandera – dlaczego warto ją mieć

Bandera to innymi słowy flaga wywieszana na statku, która określa przynależność państwową oraz charakter danej jednostki pływającej. Inne bandery wywieszane są bowiem na statkach cywilnych, inne na państwowych lub rządowych, a jeszcze inne na wojskowych. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że bandera stanowi rodzaj flagi, natomiast nie każda flaga jest banderą.

Co ciekawe, istnieje także cały szereg zasad etyki jachtowej, których należy rzecz jasna przestrzegać posiadając na swej żaglówce polską banderę. Regulują one między innymi sposób jej wywieszania w zależności od rodzaju statku (jednomasztowy, dwumasztowy, motorowy), salutowanie, okoliczności jej podnoszenia czy czynności, które należy wykonać chcąc zasygnalizować żałobę.

Dlaczego warto mieć polską banderę?

Po pierwsze, wywieszenie polskiej bandery sygnalizuje przynależność państwową posiadacza danej jednostki pływającej. W ten sposób można więc dać wyraz swemu patriotyzmowi, dumie narodowej, jeżeli jest się mocno związanym emocjonalnie ze swoim krajem. Ponadto, jeżeli posiada się statek którym wypływa się w rejsy na międzynarodowych wodach, polska bandera od razu pozwala rozpoznać innym żeglarzom, skąd pochodzi nasz statek. Jest to bardzo miły akcent zwłaszcza jeśli gdzieś na odległych wodach natrafi się na swoich rodaków.

Polskie bandery są również ciekawym elementem na obozach żeglarskich, gdzie młody “narybek” uczony jest wszelkich tradycji żeglarskich. Codziennie rano podnosi się bandery punktualnie o godzinie ósmej, a następnie opuszcza o zachodzie słońca. Podobny zwyczaj panuje w portach oraz przystaniach żeglarskich.

Bandera służy rzecz jasna także do salutowania. Należy to robić w określony sposób – opuścić ją do 1/3 wysokości masztu, a następnie podnieść do góry. Powinno się to robić jednocześnie z inną jednostką, której oddaje się salut lub gdy mija się określony obiekt lądowy. Salutuje się także mijając podczas żeglugi jednostkę wojskową lub jakikolwiek inny okręt. Obecnie jednak zwyczaj ten zastępowany jest zwykłym uniesieniem dłoni, salutowanie praktykuje się zaś przede wszystkim podczas różnego rodzaju parad morskich lub uroczystości państwowych.

Określonym ułożeniem polskiej bandery można również zasygnalizować żałobę – opuszcza się ją wtedy do połowy masztu. Zwyczaj ten obowiązuje w kilku sytuacjach, między innymi wtedy, gdy ogłoszona została żałoba państwowa, żałoba w klubie żeglarskim lub w odwiedzanym porcie, a także wtedy, gdy podczas żeglugi miał miejsce wypadek śmiertelny.

Jak wygląda polska bandera?

Od strony wizualnej bardzo przypomina ona rzecz jasna polską flagę. Nasze narodowe bandery różnią się natomiast między sobą w zależności od tego, na jakiej jednostce się znajdują. Podstawową jej postacią jest klasyczna, dwukolorowa flaga. Stosuje się ją w przypadku statków poruszających się na wodach śródlądowych. Po dodaniu do biało-czerwonej flagi polskiego godła otrzymujemy banderę cywilną i handlową używaną na wodach morskich. Banderę wojenną można natomiast rozpoznać po charakterystycznym wcięciu z prawej strony.

wind logoArtykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl
Author Image
Redaktor