Top 5 zamków w Polsce według ITS Poland

Top 5 zamków w Polsce według ITS Poland

Położona na pograniczu Europy Zachodniej i Wschodu, Polska wielokrotnie w swojej historii była drogą przemarszu wojsk z zachodu na wschód i odwrotnie. Dzięki swojej bogatej i burzliwej historii kraj wyprodukował wiele interesujących zamków, twierdz i pałaców. Wybierz się w podróż z lokalnymi ITS Poland, aby odkryć najcenniejsze polskie zamki. Sprawdź, co trzeba zobaczyć na mapie Polski.

5 najlepszych zamków w Polsce według ITS Poland:

• Malbork

• Wawel

• Książ

• Kwidzyn

• Reszel

Malbork

To chyba najsłynniejszy ze wszystkich polskich zamków. Jest nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to największy średniowieczny ceglany zamek w Europie. Położony około 1,5 godziny jazdy od Gdańska (największego turystycznego miasta w północnej w Polsce) jest popularnym celem jednodniowych wycieczek. Zwiedzanie zamku trwa około 3-4 godzin. Najlepiej wybrać najpierw oprowadzanie po muzeum, następnie ITS Poland radzi zarezerwować sobie czas na zwiedzanie terenu zamkowego, a także obiad w zamkowej restauracji „Piwniczka”, która specjalizuje się w kuchni polskiej i rycerskiej. Ponadto koniecznie trzeba przejść kładką dla pieszych na drugą stronę rzeki Nogat, przepływającej tuż przy zamku, by podziwiać wspaniałą panoramę całej zabudowy zamkowej.

Malbork

Wawel

Znajduje się w dawnej stolicy Polski – Krakowie i siedzibie królów Polski. ITS Poland radzi poświęcić co najmniej 3 do 5 dni na zwiedzanie Krakowa i jego głównych atrakcji, ponieważ jest to główny cel turystyczny w Polsce. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie https://its-poland.com. Ponadto krakowskie Stare Miasto (w tym Wawel) wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W samym zamku istnieje kilka możliwych tras turystycznych. Szczególnie warte uwagi są Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, które naszym zdaniem są jedną z najciekawszych tras udostępnionych zwiedzającym. Jednak wejście do zamku trzeba zarezerwować  dużo wcześniej, ponieważ Wawel jest jedną z głównych atrakcji Krakowa i zwykle jest w pełni zarezerwowany z dużym wyprzedzeniem. Warto też zwiedzić samo Wzgórze Wawelskie. Turysta znajdzie tu słynną katedrę wawelską oraz legendarnego smoka wawelskiego z jego jaskinią. Aby w pełni to docenić, warto spędzić w tym miejscu przynajmniej pół dnia.

Książ

Jest jednym z najpiękniej zlokalizowanym ze wszystkich polskich zamków. Położony w Wałbrzychu, miejscowości niedaleko Wrocławia, odrobinę poza centrum i na szczycie zalesionego wzgórza przywodzi na myśl obrazy podobnego słynnego zamku Neuschwanstein w Niemczech. Zamek został wzniesiony po raz pierwszy w średniowieczu, ale to nowsza historia fascynuje większość odwiedzających to miejsce. Powodem tego jest II wojna światowa i fakt, że zamek miał być siedzibą samego Adolfa Hitlera. W związku z tą ciemną stroną historii zamku turyści mogą odwiedzić podziemne bunkry ukryte pod zamkiem. Oprócz tego turyści mogą zwiedzać wnętrza pałacu i posłuchać o życiu słynnej Księżniczki Daisy, pospacerować po ogrodach zamkowych oraz odwiedzić słynną stadninę koni i palmiarnię. ITS Poland radzi spędzić cały dzień na wycieczce do Wałbrzycha i słynnego zamku.

Książ

Kwidzyn

To kolejny po Malborku zamek wzniesiony przez krzyżaków. Ze względu na ich bliskość można zobaczyć oba zamki tego samego dnia. Kwidzyński zamek zachwyca rozmiarem i co ciekawe ekstrawaganckimi latrynami. Oprócz tradycyjnych wystaw historycznych mieści również wystawę przyrodniczą regionu. Naprawdę warto go zobaczyć jadąc na zamek w Malborku. ITS Poland sugeruje jednodniową wycieczkę, aby zobaczyć te atrakcje tutaj.

Reszel

Nazywany jest często perłą Warmii i Mazur. Jest to okazały murowany gotycki zamek. Wzniesiony został również przez Krzyżaków w średniowieczu. Pięknie odbudowany i odrestaurowany. Obecnie mieści hotel, wystawę narzędzi tortur, galerię sztuki i restaurację. Turyści mogą również wspiąć się na wieżę i podziwiać panoramę przytulnego miasteczka i okolic.

Reszel

Wymienione zamki to zaledwie ułamek ciekawych historycznych siedlisk, które można oglądać w Polsce. Obiekty te są gwarancją niesamowitych przeżyć dla zwiedzających. Nie można odwiedzić Polski i nie zobaczyć co najmniej 2-3 z nich, bo to prawdziwe arcydzieła dawnej świetności architektonicznej i potęgi ich właścicieli. Jeśli zainteresowała Cię polska oferta turystyczna, skontaktuj się z ITS Poland w celu uzyskania dalszych informacji i pomocy w organizacji wyjazdu.

Author Image
Redaktor