Tarnów – Polski biegun ciepła

Tarnów – Polski biegun ciepła

nocleg Tarnów - hotel Gal

Tarnów to piękne miasto w stylu renesansowym znany nie tylko jako “Perła renesansu” ale i polski biegun ciepła, ze względu na średnią roczną temperaturę miasta. Okazuje się, że z porównaniu z innymi, jest to jedno z najcieplejszych miast Polski. Odległość od Krakowa oraz dobre połączenia kolejowe przyciągają turystów, chcących zwiedzić więcej, niż oddalone o około 80 km krakowską aglomerację. Jednak Tarnów to nie tylko miejsce, które kryje się w cieniu krakowskich atrakcji, bowiem samo w sobie posiada dużo magicznych i wartych zobaczenia miejsc. Co warto zwiedzić i zobaczyć w Tarnowie, przyjeżdżając na weekend?

Weekend w Tarnowie – gdzie warto się zatrzymać?

Najlepszym rozwiązaniem nie tylko na weekend, ale i dłuższy wypad będzie Hotel Gal, z racji świetnej lokalizacji i wyposażenia, które oferuje turystom. Miejsce to składa się z 33 klimatyzowanych pokoi, które mogą pomieścić łącznie aż 66 osób. Hotel Gal sprzyja także niepełnosprawnym i posiada w swojej ofercie szereg udogodnień. Nie brakuje tu także bezpłatnej rowerowni i serwisu rowerowego, który przydaje się dla zwiedzenia wielu pięknych okolicznych szlaków. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej hotelu.

Co warto zobaczyć będąc w Tarnowie?

Decydując się na nocleg w Hotelu Gal mieszczącym się w centrum miasta najlepiej rozpocząć wycieczkę właśnie od serca Tarnowa. Starówka tego miasta to prawdziwa perła architektury otoczona urokliwymi kamienicami z pięknym zabytkowym Ratuszem na rynku, wybudowanym już w XIV wieku. Nieskromnie warto dodać, że jest to jeden z najpiękniejszych zabytków w Polsce. Zwiedzając Tarnów koniecznie warto zobaczyć również:

Bazylikę Katedralną Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, mieszczącą się tuż nieopodal Ratusza. Charakterystycznym elementem Bazyliki jest 72-metrowa wieża i nietuzinkowy, neogotycki wygląd. We wnętrzu wzrok przyciąga kaplica Rozesłania Apostołów oraz kruchta południowa z kamiennym portalem z XIV wieku. Bazylika Katedralna w Tarnowie słynie również ze spoczynku rodu Tarnowskich z pomnikiem nagrobnym Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej.

Weekend w Tarnowie - co warto zobaczyć

Kościół pw. Świętej Rodziny, powstały w latach 1904-1906. Znajdują się w nim zarówno neogotyckie elementy wyposażenia jak i przepiękne polichromie i witraże secesyjne autorstwa Stefana Matejki będącego bratankiem słynnego Jana.

Szlak Tarnowskich Żydów jest próbą upamiętnienia historycznej obecności tego ludu w dziejach miasta. Bima na placu Rybnym jest pozostałością po starej synagodze, a z kolei na ulicy Goldhammera można natrafić na napisy w języku polskim oraz żydowskim- jidysz. Należy pamiętać również, że to właśnie z Tarnowa po raz pierwszy przetransportowano więźniów do KL Auschwitz, wśród których byli tarnowscy żydzi. Pomnik upamiętniający to zdarzenie stoi na pl. Więźniów KL Auschwitz, między ulicami Bóżnic i Dębową.

Jakie jeszcze atrakcje w Tarnowie?

Pełna lista atrakcji miasta Tarnów i punktów, w które warto się udać, jest dostępna w artykule “Atrakcje turystyczne Tarnowa”, który znajduje się na stronie internetowej samego Hotelu Gal. Jednak to, o czym warto również wspomnieć, to punkt widokowy, mieszczący się na Ruinach Zamku Tarnowskich. Widok na miasto zapiera dech w piersi, a Górę Św. Marcina odwiedzają również okoliczni mieszkańcy, chcący nacieszyć się pięknem krajobrazu oraz ruin zamku. Tarnów to miasto wielu atrakcji, do którego chętnie się wraca. Będąc z dziećmi warto udać się również do parku krajobrazowego Sanguszków oraz pięknie odnowionego Parku Strzeleckiego, w którym mieści się mauzoleum Józefa Bema, otoczonego stawem z pływającymi łabędziami. Dobrym miejscem na romantyczny spacer we dwoje będą również Planty Kolejowe im. Jakubowskiego, naprzeciwko których mieści się fontanna Układu słonecznego, będąca tarnowską uciechą i atrakcją dla dzieci.

Author Image
Redaktor